1 Komunikat KONGRESONO

SALUD!

 UWAGA! KOMUNIKAT KONGRESONO!

Zbliża się termin przysyłania konspektów lub informowania o planowanych wystąpieniach. Obecnie mamy już 10 zgłoszeń. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie dacie rady do 20 marca przygotować konspektu, lub planu wystąpienia, możliwe jest ich przysłanie do nas po terminie. Jednak pamiętajcie, że musimy mieć czas na ułożenia programu Kongresona. Przewidujemy, że zostanie on ogłoszony 1 kwietnia.

 PAMIĘTAJCIE! KONGRESONO TWORZYMY WSZYSCY!

 Lokal, w którym odbędzie się Kongresono jest zarezerwowany, a adres podamy w stosownej chwili.

Osoby spoza Warszawy prosimy o informację w jak licznej grupie przyjadą, tak abyśmy mogli przygotować dla ich posiłki i noclegi.

 Kongresono robimy społecznie, bez żadnych dotacji. Sami się finansujemy. Wciąż jednak potrzebujemy ok. 3 000 PLN. Nasze wydatki to m.in. jedzenie i napoje, wynajem sal, wydruki, ewentualne noclegi, zabezpieczenie, promocja w postaci plakatów i ulotek, oraz broszura na Kongresonie. Tu, bardzo chcielibyśmy podziękować osobom, które wspomogły nas już finansowo. Czekamy na Waszą pomoc. WESPRZYJCIE NAS! Wpłaty możecie kierować na konto:

ING Bank – 91 1050 1012 1000 0091 3275 4897

w tytule przelewu prosimy wpisać “kongresono“.

Możecie też w tej sprawie zadzwonić (+48 729 202 494), wysłać e-mail (kogresono@riseup.net) i umówić się bezpośrednio. Darczyńcy oraz kwoty i cele, na które chcą żeby ich pieniądze były przeznaczone, jeśli się zgodzą, zostaną wymienieni na stronie Kongresona (zakładka “Potlatch“). W takim przypadku prosimy o skontaktowanie się z nami. Drugiego dnia Kongresono podamy pełne rozliczenie waszej pomocy i naszych wydatków.

 Dziękujemy za wszystkie głosy poparcia i krytyki! NIECH ŻYJE ANARCHIA!

Warszawskie Środowiska Wolnościowe

 

Advertisements

Pokongresowy apel Grecji w Ogniu

Drodzy uczestnicy/czki Kongresono.

Ponieważ wiele osób pyta o konkretne decyzje i pomysły jakie zrodziły się wskutek Kongresu, chcielibyśmy i my zaproponować wam pewien kierunek działań.

Pisząc w dużym skrócie, uważamy, że środowiska anarchistyczne w Europie środkowo-wschodniej czeka ponury czas defensywy i zepchnięcia na margines, co de facto już ma miejsce.
Ta sytuacja najprawdopodobniej będzie się jednak nasilać, ponieważ wszelkie niezadowolenie społeczne – również ekonomiczne – w tej części Europy zaczyna wyrażać się językiem narodowym i nacjonalistycznym. 

Jeśli zamkniemy własny horyzont odnosząc się wyłącznie z jednej strony do społeczeństwa, które nie jest zainteresowane programem anarchistycznym, z drugiej zaś do rosnącego w siłę ruchu narodowego, nasze wnioski będą coraz bardziej defetystyczne, a my pogrążymy się w coraz większej apatii i rezygnacji.

Dlatego uważamy, że – zamiast obwiniać się nawzajem o zapaść polskiego anarchizmu – powinniśmy skierować swój wzrok ku tym krajom, gdzie anarchiści wciąż walczą i są aktywnymi uczestnikami wydarzeń politycznych. Powinniśmy odnieść się do krajów gdzie anarchizm jest silny i wciąż zdolny zadawać rany państwu i kapitałowi, takich jak Grecja czy Włochy. Uważamy, że na dłuższą metę wzmocni to nas samych, tutaj na miejscu. Tak jak zachodni studenci w 68 roku czerpali inspirację z antyimperialistycznych walk toczonych przez ludy Trzeciego Świata, tak my możemy wzmocnić nasze morale i utrzymać w dłoniach anarchistyczną busolę, dzięki odwadze i przykładowi naszych bojowych towarzyszy w innych krajach, gdzie już ruszyła lawina kryzysowych pęknieć.

W jaki sposób możemy odnieść się do tamtych walk? Wachlarz sposobów jest bardzo szeroki. My jednak chcielibyśmy położyć akcent przede wszystkim na najbardziej podstawowe narzędzie anarchistycznej walki jakim jest solidarność z więźniami politycznymi.

Aktywna konfrontacja zawsze oznacza odpowiedź państwa i uprowadzenie części towarzyszy do więzień. Tam jednak walka trwa dalej i potrzebuje wsparcia. Walka o godność, walka o dochowanie wierności własnym wartościom, o to by codziennie na nowo nie dać się złamać.

W greckich więzieniach przebywa teraz ponad 20 bojowników z których część jest obecnie sądzona lub już odsiaduje wieloletnie wyroki. Wielu jest także poszukiwanych listami gończymi, lecz wciąż pozostaje na wolności, ukrywając w podziemiu.
Sięgając po przykład pierwszy z brzegu: przed miesiącem sąd skazał anarchistę Vaggelisa Koutsibelasa na 15 lat więzienia zarzucając mu serię antypaństwowych podpaleń w mieście Trikala. Dwa tygodnie później Vaggelis został pobity w swojej celi przez antyterrorystów.

Z kolei we Włoszech w wyniku serii antyanarchistycznych operacji policyjnych do cel demokracji trafiły dziesiątki towarzyszy, z których część zwolniono, części zaś udało się zyskać przeniesienie w warunki aresztu domowego, gdzie oczekują na swoje procesy polityczne.
Dziesiątki osób będą sądzone z wolnej stopy.
Aresztowania te były odpowiedzią na serie akcji bezpośrednich przeciwko bankom i agencjom podatkowym oraz zamachowi na szefa firmy nuklearnej. Jednak 7 osób, które władze wzięły na swój celownik wciąż przebywa za kratami. Część z tych anarchistów prowadziła ostatnio strajki głodowe.

Grecja i Włochy to nie jedyne przykłady. W lipcu niemiecki sąd będzie rozpatrywał ponownie sprawę Thomasa Meyera-Falka, skazanego na 15 lat za obrabowanie banku w celach politycznych. Thomas prosi o solidarnościowe interwencje i listy w swojej sprawie. Pojawił się także międzynarodowy apel o akcje solidarności z antyfaszystą Jockiem Palfreemanem w dniach 22-28 kwietnia. Przykładów jest wiele. Osobom, które chciałyby dowiedzieć się wiećej i coś zrobić, proponujemy:

1. Skontaktuj się z nami na adres grecjawogniu@gmail.com a udzielimy Ci więcejinformacji o wybranym więźniu (podamy jego adres) i porozmawiamy o możliwościach działania w tym konkretnym przypadku.

2. Pomóż nam tłumaczyć newsy na temat sytuacji więźniów, ale i walk prowadzonych w więzieniach.

3. Zorganizuj pikietę-interwencję w placówce dyplomatycznej kraju gdzie więzień odsiaduje wyrok.

4. Rozwieś solidarnościowy baner/plakaty – podeślij nam zdjęcia z akcji a my je opublikujemy i przekażemy dalej.

5. Napisz do więźnia. Okaż mu wsparcie.

6. Pomóż nam w kolportażu materiałów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie okazane Andrzejowi Mazurkowi, które jak wynika z jego słów, okazało się duże. nadesłaliście sporo listów. Mamy nadzieje, że nadal będziecie podtrzymywać z nim kontakt.
O ZNISZCZENIE WSZYSTKICH WIĘZIEŃ!
NIECH ŻYJE ANARCHIA!
Redakcja portalu Grecja w Ogniu
www.grecjawogniu.info

Oświadczenie Kuriera Syndykalistycznego

Jako grupa skupiona wokół pisma pracowniczego Kurier Syndykalistyczny ślemy wyrazy solidarności i wsparcia dla wszystkich uczestników Pierwszego Kongresu Anarchistycznego w Warszawie – KONGRESONO. Jesteśmy emigracją zarobkową pracującą na terytorium Wielkiej Brytanii, której bliskie są idee anarchosyndykalizmu i samoorganizacji pracowniczej. Poprzez aktywny udział w walkach pracowniczych chcemy dotrzeć z naszymi ideami do polskojęzycznych imigrantów zarobkowych. Współpracujemy również z brytyjskimi organizacjami i związkami dążącymi do samorządności pracowniczej (Solidarity Federation, Industrial Workers Of The World). Jesteśmy przeciwnikami dzielenia ludzi na rasy czy narody, dlatego bliskie są nam idee internacjonalizmu. Zapraszamy wszystkich zgromadzonych; zarówno ogranizacje jak i pojedyncze osoby do bliższej współpracy – zarówno przy redagowaniu naszego pisma, jego kolportażu jak i na płaszczyźnie samych walk pracowniczych.

 Z wyrazami solidarności

Kolektyw Kuriera Syndykalistycznego

http://kuriersyndykalistyczny.wordpress.com/

O Kongresono w pytaniach i odpowiedziach

Wywiad z Jankiem, jednym z organizatorów KONGRESONA

B: Po co szukać wspólnoty anarchistycznej – wolnościowej  w świecie, w którym są one marginesem i ich cele są trudne do zrewidowania?

J: Trzeba szukać wspólnot, z którymi się identyfikujemy … lubię być z anarchistami i anarchistkami, lub szerzej z wolnościowcami … łatwiej wspólnie walczyć o swoje sprawy, w ten sposób możemy też pomóc innym … a poza tym z kim jak nie z nimi mam przyjemność
z takim zapałem zwalczać kapitalizm i władzę.

B: Skąd się wzięła nazwa Kongresono?

J: Kongresono to twór szczęśliwy. Nie jest kongresem i zjazdem, ale raczej zajazdem na paskudę kapitalistyczno klerykalnego państwa. No i może stać sie pierwszym słowem odpowiedzi jak to zmienić.

B: Jaki konflikt w ruchu anarchistycznym uważasz za twórczy?

J: Konflikt idei i intelektu czy przekonań, tak. Natomiast, prywatne wojenki, nie … i nie zamierzamy ich prowadzić.

B: Po co szukać wspólnoty anarchistycznej wolnościowej w świecie, w którym są one zmarginalizowane, a cele są często rozbieżne? Czy nam się uda?

J: Z całą pewnością się uda!!!! stworzymy na pewno coś surrealistycznego i anarchistycznego …

a dalej już tylko niewiadoma, gdzie każdy i każda z nas może wypełnić puste pola…

 

 

„Portrety  Rewelacyjne / Rewolucyjne” Grażyny Małkiewicz

Piotr Kropotkin

 

B: Cześć. Jak możesz powiedz nam coś o sobie, co chcesz aby inni o tobie wiedzieli.

G: Cześć. Mam na imię Grażyna, zajmuję się sztukami plastycznymi i studiuję malarstwo na ASP we Wrocławiu. Staram się szerzyć postawy wolnościowe i antyfaszystowskie poprzez działalność w różnych, oddolnych, inicjatywach.

B: Skąd pomysł na wystawę na Kongresono?

G: Cykl portretów anarchistów jest wynikiem mojego zainteresowania różnymi postawami wolnościowymi. Pracuję nad nim od kilku miesięcy i jest wręcz pretekstem wiedzy na temat ruchów anarchistycznych na świecie. Pomysł ten realizuję w najbardziej klasyczny sposób , paradoksalnie kojarzący się z przedstawieniami wielkich władców np. „Poczet Królów Polskich”  Jana Matejki. Estetyka i walory artystyczne są dla mnie najważniejsze w każdym działaniu, ale cenne jest dla mnie wyjście z pracami z zamkniętej enklawy koneserów sztuki, do osób bezpośrednio związanych z zagadnieniem, a Kongresono jest najlepszą do tego okazją.

B: Czemu taka nazwa wystawy?

G: „Portrety Rewelacyjne / Rewolucyjne to żartobliwa gra słów, przedstawienie wielkich postaci myśli anarchistycznej, we współczesnej i nowoczesnej formie plastycznej.

B: Dziękujemy za wywiad.

 

INFOPUNKT KONGRESONO

Uwaga przyjezdni. W czwartek i piątek, w godzinach 11:00-15:00, będzie działał “Info-Punkt” Kongresona. Będzie można w nim uzyskać informacje odnośnie akomodacji, miejsca Kongresona, planów wystąpień oraz porozmawiać i napić się czegoś ciepłego i odpocząć.

miejsce: Autonomiczna Przestrzeń Inicjatyw “Syrena”
adres: Wilcza 30

mapa:

PROGRAM KONGRESONO

PROGRAM KONGRESONO!

(istnieje możliwość drobnych zmian w programie)

Prosimy o przesyłanie ewentualnych uwag na adres: kongresono@riseup.net

KONGRESONO – Pierwszy Kongres Anarchistyczny w Warszawie, odbędzie się w sali konferencyjnej FZZ “METALOWCY”, na ul. Długiej 29.

mapa:

W czwartek i piątek, w godzinach 10:00-14:00, będzie działał “Info-Punkt” Kongresona. Będzie można w nim uzyskać informacje odnośnie akomodacji, miejsca Kongresona, planów wystąpień oraz porozmawiać i napić się czegoś ciepłego i odpocząć.

miejsce: Autonomiczna Przestrzeń Inicjatyw “Syrena”
adres: Wilcza 30

Czwartek, 04 KWIETNIA : 16.00 – 21.30

 1. Godz. 16. PRZYWITANIE I WSTĘP / Tymek
 2. sesja: KULTURA / SZTUKA
 • 16.15 World Music forpocztą anarchizmu – folk dla społecznej zmiany / Matacz Dewot
 • 16.30 Czy? Co? Jak? Idee ruchu wolnej kultury a myśl anarchistyczna – wzajemne inspiracje / Tomasz Gospoś
 • 16:45 Karol
 • 16.50 dyskusja
 1. sesja: WALKA KLAS / POLITYKA GLOBALNA
 • 17.00 Marks, anarchosyndykalizm i pytanie o aktualność rewolucji robotniczej / Walosz
 • 17.15 Anarchosyndykalizm, syndykalizm a związki głównego nurtu / Żaczek, Laura
 • 17.30 Political fiction – rozważania o polityce światowej / Ryć
 • 17:45 Formy organizacyjne ruchu jako funkcja idei ruchu / Roger
 • 18.00 Współczesne zjawiska w sferze pracy a zanik czasu wolnego / Piotrek
 • 18.15 dyskusja

19.00 – 19.30 Czasowa Strefa Autonomiczna: InstalAKCJA – MAJa KARina ROZbicka

Przerwa i mały poczęstunek: 19:30 – 20.00

 1. sesja: EKOLOGIA
 • 20.00 Polityka energetyczna panstwa a wolność / Jarosław Dubiel
 • 20.15 dyskusja
 1. sesja: NGOizacja
 • 20.30 Ruch wolnościowy w pułapce NGOsów – jak z niej wyjść? / Owca
 • 20.45 dyskusja

 Piątek, 05. KWIETNIA:

11.00: wegańskie/wegetariańskie śniadanie w „Dziewczynach do wzięcia”, Rynek Nowego Miasta 21/23, koszt ok. 12 zł

12.30 – 14.00: spacer po Warszawie z przewodnikiem

16.00 – 21.30:

 1. 16.00 PRZYWITANIE
 2. sesja TECHNOLOGIE / INTERNET
 • 16.15 Zagrożenia wolności w cyberprzestrzeni / Cyprian
 • 16.30 dyskusja
 1. sesja: FEMINIZM / QUEER
 • 16.45 Wojna kulturowa, czyli dyskusje o sprawach obyczajowych / Halina Gąsiorowska
 • 17.00 Historia krytyczna jako narzędzie zmiany społecznej. O badaniu historii osób nieheteronormatywnych w Polsce w perspektywie queerowej / Agnieszka Weseli/Furja
 • 17.15 Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet / Lukas
 • 17.30 dyskusja
 1. sesja: METODY DZIAŁANIA 1
 • 17.45 Perspektywa anarchopozytywistyczna / Petros
 • 18.00 Anarchistyczne przedsiębiorstwa przyszłości – czyli pokażmy im na co nas stać! / Kuba
 • 18.15 Rozbudowa ruchu anarchistycznego. Ruch jako mikrospołeczność i relacje między członkami ruchu / Gosia
 • 18.30 dyskusja

Przerwa i mały poczęstunek: 18.45 – 19.15

 1. sesja: METODY DZIAŁANIA 2
 • 19.15 Faszyzm oczami psychologii – wczoraj i dziś / Maciek
 • 19.30 Związek zawodowy czy konspiracyjna komórka? – polski anarchizm na tle współczesnych tendencji insurekcyjnych oraz w odniesieniu do ruchu narodowego / Rafał
 • 19.45 O perspektywie insurekcjonistycznej / Kamil Gruszczynski
 • 20.00 Szto dziełać? / Metys
 • 20.15 dyskusja
 1. sesja: MIASTO
 • 20.30 Bunt obywateli i obywatelek Warszawy / Monika Kłosowska
 • 20.45 Poszerzenie partycypacji / Mateusz
 • 21.00 Budżet partycypacyjny / Darek Bari Kraszewski
 • 21.15 Reprywatyzacja zasobu mieszkaniowego miasta stołecznego Warszawa, strategie oporu ruchów lokatorskich i perspektywy dalszych działań w obliczu sytuacji mieszkaniowej w mieście / Piotr Ciszewski
 • 21.30 dyskusja

Podczas Kongresona odbędzie się wystawa pt. „Portrety rewelacyjne/rewolucyjne” Grażyny Małkiewicz!

Zapraszamy też na performance: Czasowa Strefa Autonomiczna – InstalAKCJA Mai Rozbickiej.

Zapraszamy również na stoiska z wydawnictwami: Bractwa Trojka, Le Monde Diplomatique, OZZ Inicjatywa Pracownicza, oraz z gadżetami Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Ponadto, w przerwach zapraszamy na kiermasz wolnej wymiany. Przynieście ze sobą książki / gazetki / gadżety o tematyce anarchistycznej i wymieńcie się nimi z innymi uczestnikami KONGRESONA.

SOBOTA, 06 KWIETNIA

19:00 – 20:30 – W ramach drugiego Festiwalu Oporu zapraszamy na  podsumowanie i dyskusję nt. KONGRESONA. W trakcie spotkania chcielibyśmy przedstawić wyniki naszych spotkań, oraz rozpocząć otwartą dyskusję wśród osób, które zainteresowane są zaproponowanymi w jego ramach tematami. Adres: Squat “Przychodnia”, ul. Skorupki 6A.

INNE TEMATY DO DYSKUSJI:

– alternatywna ekonomia (wymiana, spółdzielnie, couch surfing)

– edukacja jako środek przemian społecznych

– Internet jako utopia/ Internet jako dystopia

– Anarchizm a technologie- (od wojskowych i nadzoru po bio- i nanotechnologie)

– Konferencja Klimatyczna ONZ (COP), listopad/grudzień 2013 w Warszawie

– “Antykongres” w Katowicach, maj 2013

– opór medialny, hackerstwo

– do kogo kierujemy nasz przekaz wolnościowy?

– relacje między anarchizmem i feminizmem

3 komunikat KONGRESONO

SALUD!

Osoby spoza Warszawy przyjeżdżające na KONGRESONO, które będą potrzebowały noclegu prosimy o kontakt telefoniczny na nr. +48 729 202 494, lub o kontakt mailowy: kongresono@riseup.net .

Na dzień dzisiejszy mamy zaplanowane ok. 20 wystąpień. Do 30.03 można nasyłać jeszcze swoje konspekty. 1.04 postaramy się udostępnić wstępny program.

pozdrawiamy

Warszawskie Środowiska Wolnościowe

26.03.2013, KONCERT BENEFITOWY KONGRESONO (A) ANTIDOTUM+NAIL TO THE COFFIN+NO VALUES

Serdecznie zapraszamy wszystkich na benefitowy koncert KONGRESONO – pierwszego kongresu anarchistycznego w Warszawie.

zagrają:

ANTIDOTUM – DIY/anarcho/punk, Warszawa. Od lat na scenie. Bezkompromisowe teksty. Bez strony na necie i fb. Jeśli nie widziałeś/widziałaś, to koniecznie wpadaj. Jeśli widziałeś/widziałaś tym bardziej.

NAIL TO THE COFFIN – d-beat-punk, Warszawa. Nowy projekt, znana załoga! po prostu moc!

NO VALUES – hc/punk/screamo, W-wa. Wkurwione dzieciaki! piszą o nich, że: “Śpiewają coś o czerwonej farbie i o tym, że twoje własne uczucia cię niszczą.”. http://novaluespl.bandcamp.com/

DJ RABARBAR – punky disko! (kolektyw Przychodnia)

Data już ustalona, promujcie, zapraszajcie i wpisujcie w kalendarze.
Zapraszamy !

Warszawskie Środowiska Wolnościowe

wjazd: 10-15 PLN (kasa na organizację kongresona)
start: 19:30
miejsce: Klubojadalnia Eufemia, Krakowskie Przedmieście 5, na tyłach ASP, wejście od Niżyńskiego.
fb: http://www.facebook.com/events/180764625405067/

2 Komunikat KONGRESONO

UWAGA! DRUGI KOMUNIKAT KONGRESONO!

SALUD!

W związku z rozmowami prowadzonymi z kolejnymi prelegentami, podajemy dwa nowe obszary tematyczne na KONGRESONO:

1. PREKARIAT – Samoorganizacja prekariuszy. Dyskusja o prekariacie.

2. NGOizacja – Ruch wolnościowy w pułapce NGO-sów. Jak z niej wyjść?

Ponadto, serdecznie zapraszamy na zaprzyjaźniony festiwal RESIST FEST/FESTIWAL OPORU, który w swojej drugiej odsłonie odbędzie się 6 i 7 kwietnia. W ramach tego festiwalu odbędzie się otwarte spotkanie podsumowujące KONGRESONO.

http://festiwaloporu.wordpress.com/
http://www.facebook.com/events/540573402619415/

Warszawskie Środowiska Wolnościowe

Advertisements